U časopisu „@rhivi“ predstavljene knjige „Cjelovita procjena učinka intervencija u području kulturne baštine – SoPHIA model“ i „Digitalna transformacija i kulturne politike u Europi“

lis 28, 2024 | CULTMED, Vijesti

U broju 15/2024 časopisa „@rhivi“ Sunčana Franić i Aleksandra Uzelac predstavile su rezultate dosadašnjih istraživačkih aktivnosti u području održivog kulturnog razvoja Odjela za kulturu i komunikacije IRMO-a koje se kontinuirano provode u okviru institucijskih projekata (CULTDEV 2019. -2023. i CULTMED 2023. -2027.). Među rezultatima dosada provedenih istraživanja su dvije knjige koje se dotiču problema održivosti u kulturi kroz različite aspekte. Ciljevi održivog razvoja ukazuju na to da su kulturna baština i digitalna transformacija postale nužni elementi u oblikovanju kulturnih politika.

Kroz knjige „Cjelovita procjena učinka intervencija u području kulturne baštine – SoPHIA model“ i „Digitalna transformacija i kulturne politike u Europi“, istražile su se složene interakcije između utvrđenih kulturnih vrijednosti i inovacija u kulturi te njihov utjecaj na društvo, kao i različiti aspekti kulturne baštine i njezine uloge u oblikovanju društvenih politika.

U knjizi „Digitalna transformacija i kulturne politike u Europi“, koju su uredili Ole Marius Hylland i Jaka Primorac, analizirani su novi izazovi i prilike koje proizlaze iz digitalne transformacije kulturnog sektora te načini oblikovanja politika koje će odgovoriti na te promjene. Knjiga je rezultat rada na trogodišnjem istraživačkom projektu „Rapids and backwaters. Adapting fast and slow to a digital cultural turn“ / „Digitalne kulturne politike i digitalna transformacija kulturnog sektora“ (2020. – 2023.) koji je koordinirao Telemark Research Institute, a financirala Norveška zaklada za znanost. Knjiga je dostupna u otvorenom pristupu na stranicama nakladnika Routledge.

Cilj je druge knjige, „Cjelovita procjena učinka intervencija u području kulturne baštine – SoPHIA model“, autorica Sanje Tišme, Aleksandre Uzelac i Sunčane Franić, doprinijeti raspravi o prikladnosti postojećih modela evaluacije projekata u području kulturne baštine te predstaviti prijedlog sveobuhvatnijeg modela koji uključuje više različitih čimbenika njihovog vrednovanja. Knjiga je nastala kao rezultat rada IRMO tima na projektu „SoPHIA – društvena platforma za cjelovitu procjenu učinaka baštine“ / „SoPHIA – Social Platform for Holistic Heritage Impact Assessment“ (2020. – 2022.) financiranog putem programa Europske unije Obzor 2020. Knjigu je moguće naručiti od izdavača Jesenski i Turk.

Unatoč različitim fokusima, obje knjige istražuju kompleksnu dinamiku između kulture kao ključnog elementa razvoja te suvremenih društvenih izazova. Dok se prva knjiga usredotočuje na analizu potencijala kulturne baštine za unapređenje društva, druga istražuje kako digitalna transformacija oblikuje naše razumijevanje i upravljanje kulturnim resursima. Kroz njihov sadržaj, dobiva se sveobuhvatniji uvid u važnost očuvanja kulturne baštine i njezinu ulogu u suvremenom društvu te bolje razumijevanje trenutnog policy okvira digitalne kulture.

Više informacija o knjizi „Digitalna transformacija i kulturne politike u Europi“ ovdje.

Više o knjizi „Cjelovita procjena učinka intervencija u području kulturne baštine – SoPHIA model“ ovdje.

Više o novom broju časopisa „@rhivi“ ovdje.

Read more

IRMO aktualno „Korak naprijed, dva koraka natrag: sudioničko upravljanje i novi pravci demokratizacije kulturnog sustava u Hrvatskoj – iskustvo 15 godina rada Zagrebačkog nezavisnog centra za kulturu i mlade POGON“

IRMO aktualno „Korak naprijed, dva koraka natrag: sudioničko upravljanje i novi pravci demokratizacije kulturnog sustava u Hrvatskoj – iskustvo 15 godina rada Zagrebačkog nezavisnog centra za kulturu i mlade POGON“

U novom broju IRMO aktualno, suradnica na CULTMED projektu dr. sc. Ana Žuvela prati procese demokratizacije kulturnog sustava u Hrvatskoj kroz prakse sudioničkog upravljanja na primjeru Pogona – Centra za nezavisnu kulturu i mlade iz Zagreba. Kroz trasiranje petnaest...